حقوق شهروندی

گرچه گفته می‌شود «حقوق شهروندی» از جمله مفاهیم نوظهوری است که به برابری و عدالت توجه خاصی دارد و در نظریات جدید سیاسی، اجتماعی و حقوقی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌است، اما این حقوق و تکالیف در متن آموزه‌‌های اسلامی قدمت طولانی دارد.

براساس اصول حقوق شهروندی، شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه‌‌های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوق مسلمی که دارند مسؤولیتهایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم و امنيت عمومی به عهده می‌گیرند. شناخت این حقوق و وظایف نقش موثری در ارتقای مفهوم شهروندی و ایجاد جامعه‌ای براساس نظم و عدالت اجتماعی دارد. حقوق و وظایف متقابل شهروندان و دولتمردان در نظام اسلام اهمیتی فراوان دارد. بهترین گواه بر این مدعا، اهتمام رسول مکرم اسلام و حضرت علی(ع) به این مقوله در نامه‌‌ها و خطابه‌ها برای آگاه کردن مردم و دولتمردان از حقوق و وظایفشان بوده که بخشی از آن در نهج‌البلاغه ذکر گردیده‌است.

در مقام مقایسه، هر چند در سده‌‌های اخیر این حقوق و وظایف در برخی نظام‌‌های سیاسی دیگر اهمیت پیدا کرده‌اند، اما در مکتب اسلام تأکید بر آنها سابقه‌ای به درازای تاریخ اسلام دارد. پیامبر گرامی اسلام هنگامی که «عمربن‌جزم» را به عنوان «والی‌یمن» به همراه دستورالعملی به آن منطقه اعزام کرد، او را موظف کرد که مردم را با حقوق و وظایفشان آشنا سازد. تبیین حقوق و وظایف شهروندان و دولتمردان در جامعه، زمینه آشنایی هر چه بیشتر مردم و مسؤولان را با حقوق و وظایفشان فراهم می‌سازد. اما شهروندان برای استیفای حقوقشان از مواهب طبیعی، تکالیفی بر عهده دارند که بدون پای بندی به آن وظایف، برخورداری از آن حقوق میسر نیست. در حقیقت بهره مندی از حقوق، منوط به انجام دادن تکالیف است و تلاش و کوشش جدی می‌طلبد. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «حق، جز با تلاش و کوشش به دست نمی‌آید».

دانلود

حجم : 0.2 مگابایت

فرمت : word

منبع : prozheyab.com

نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *